Linksys EA2700

• Guest mód
    • Možnost konfigurace po Internetu
    • Konfigurace pomocí aplikace pro chytré telefony
    • Aplikace pro konfiguraci routeru nabízí málo funkcí

Router jsem zakoupil jako náhradu za Tenda W311R+. Dosah na frekvenci 2.4GHz je stejný. Router prozatím funguje spolehlivě bez jakýchkoliv výpadků nebo nutnosti restartu.
    Kladně hodnotím vzhled což byl hlavní důvod výběru.

• , zakoupeno v Alza.cz

• Velmi výkonný domácí router (nemá problém s větším počtem klientů)
    • Dobré pokrytí signálem WiFi (na běžný panelový byt plně postačující)
    • Provoz v pásmu 5Ghz
    • Možnost současně provozovat 2 sítě - jednu normální a druhou "pro hosty" oddělenou od provozu na normální síti (a bez nutnosti sdělovat návštěvě heslo k vaší normální síti)

Měl jsem již několik routerů od různých výrobců, ale toto je můj první router od Cisco a myslím si, že další který si budu případně kupovat (či někomu doporučovat pro domácí použití) bude s velmi velkou pravděpodobností také od nich (tedy pokud se nerozhodnu postavit si vlastní na platformě Mikrotiku :D)

Rozměry
230 x 173.9 x 189 mm
Typ zařízení
routery

Ideální pro:

Běžné domácnosti a lidé pracující z domova

Procházení internetu, práce s e-maily, bezdrátový tisk a připojování více zařízení

Přenos a stahování velkých souborů

Streamování multimédií a hraní her

Vlastnosti:

Cisco Connect Cloud - Přístup k vaší domácí síti z prohlížeče nebo mobilního zařízení - kdykoliv a odkudkoliv - a optimalizace vašeho komfortu při práci online pomocí aplikací*

Vysoká rychlost bezdrátových přenosů (až 300 + 300 Mb/s)

Rozšířený rozsah s anténním polem MIMO

Simultánní dvoupásmové přenosy pro maximální propustnost a eliminaci rušení sítě

Porty gigabitového ethernetu pro až 10násobné rychlosti oproti standardnímu ethernetu

Cisco Connect Cloud*

Služba Cisco Connect Cloud, která je součástí směrovačů Linksys řady EA, umožňuje snadný přístup k vaší domácí síti z prohlížeče nebo mobilního zařízení. Můžete rychle kontrolovat stav svého širokopásmového připojení a svých zařízení, poskytovat hostům přístup k internetu nebo chránit své děti při surfování pomocí aplikace rodičovské kontroly. Pomocí defi nování priorit dokonce můžete určovat, kterým aplikacím nebo zařízením by měla být přidělena největší šířka pásma eliminující prodlevy a ukládání do vyrovnávací paměti při streamování videí nebo hraní her online. Můžete také přidávat další aplikace, které obohatí váš online životní styl.

Rychlé bezdrátové prenosy

S vylepšeným anténním polem MIMO pomáhá zařízení Linksys. EA2700 zajistit výjimečné pokrytí a spolehlivost a umožňuje využívat bezdrátovou konektivitu z libovolného místa ve vaší domácnosti.

Optimální bezdrátové pokrytí

S vylepšeným anténním polem MIMO pomáhá zařízení Linksys EA2700 zajistit výjimečné pokrytí a spolehlivost a umožňuje využívat bezdrátovou konektivitu z libovolného místa ve vaší domácnosti.**

Dvoupásmový výkon

Zdvojnásobte šířku pásma sítě s dvoupásmovou Wireless-N technologií (2,4 a 5 GHz), která je navržena pro eliminaci rušení a maximální propustnost dat. Ideální pro streamování HD videí, vysokorychlostní přenosy souborů a bezdrátové hraní her.

Výhody gigabitového ethernetu

Čtyři porty gigabitového ethernetu (10/100/1000) pro rychlé sdílení souborů, 10x rychlejší než u standardního ethernetu, mezi dalšími zařízeními s podporou gigabitového rozhraní, jako jsou počítače,pevné disky a servery.

Pokrocilé zabezpecení

Pomáhá chránit vaši síť a osobní údaje pomocí pokročilého šifrování WPA2 a integrované brány fi rewall.

Technologie QoS (Quality of service)

Technologie určování priorit síťového provozu pro plynulejší přenos hudby, hlasu a videa.

Podpora protokolu IPv6

Zařízení Linksys EA2700 podporuje nejnovější technologie internetového protokolu pro usnadnění zabezpečení funkčnosti vaší sítě do budoucna.

Specifikace

• Podpora: IPv6 Nativní podpora protokolu IPv6 a mechanizmu 6rd
  • Software Cisco Connect: Ano, s podporou pro mobilní aplikace
  • Nastavení: Instalační CD se softwarem Cisco Connect
  • Kompatibilita s operačními systémy: Windows, Mac
  • Rozměry balení: 28,2 x 24,4 x 6,9 cm (š x v x h)
  • Rozměry produktu: 17,39 x 23 x 18,9 cm (š x v x h)
  • Hmotnost produktu: 0,32 kg
  • Záruka: 2letá omezená záruka na hardware

• Vysoká propustnost WAN-LAN
    • Dvě pásma bezdrátové sítě
    • Druhé SSID pro Guest Access
    • Možnost bezpečné dálkové správy z Internetu (HTTPS)
    • Podpora IPv6 a 6RD
    • Možnost zadávat jednotlivá pravidla IPv6 firewallu
    • Gigabitové porty
    • Podpora DynDNS
    • Velmi dobré pokrytí bytu signálem Wi-Fi
    • Možnost vypnout NAT
    • Snadné zadávání statických rezervací pro DHCP
    • Lze vypnout administraci přes Wi-Fi rozhraní
    • Výborná cena pro dané vlastnosti
    • Nevychází nové verze základního firmware (myšleno jiné než SMART)
    • Špatná zkušenost se SMART verzí firmware, pro znalé uživatele nulové možnosti pokročilé správy zařízení
    • Jen 2 vnitřní antény pro každé pásmo
    • Podpora výrobce přechodem Linksysu od Cisco na Belkin prakticky skončila
    • Nový firmware klasické řady obsahuje řadu SW chyb a také mu chybí některé dřívější funkce

Viz pozdější dodatek dole

Excelentní router za velmi rozumnou cenu.
    Prvořadým hlediskem pro výběr byla vnitřní propustnost datového toku mezi rozhraními WAN a LAN při současném překladu NAT. Protože využívám od poskytovatele Internetu rychlost až 100/100 Mb/s, hledal jsem router, který dokáže přenést více než obvyklých 40-50 Mb/s.
    Druhé významné hledisko byla možnost šifrovaného přístupu při nastavení vlastností z venku, přes WAN rozhraní. Často svůj router spravuji dálkově.
    Velmi podstatný požadavek jsem měl i na podporu protokolu IP verze 6, který se již v Internetu od r. 2012 běžně používá (Google, Seznam.cz, ...). Můj poskytovatel mi přidělil celý /64 blok veřejných adres, což ve srovnání s jedinou IPv4 veřejnou adresou je fantastické.
    Pokrytí signálem WLAN je velmi dobré v pásmu 2,4 i 5 GHz, zlepšilo se proti dřívějšímu routeru, i když hodnocený typ nemá externí antény.
    Vše další je také dobré, jen zastavení vývoje firmwaru mě mrzí. Už víc než rok nevyšla (a asi ani nevyjde) aktualizace základní verze FW.
    Zkoušel jsem velmi krátce první verzi tzv. SMART FW. Ten mne ale odradil. Všechna má nastavení, bezpečnostní a překladová pravidla, statické rezervace atd. vzaly za své. Sice bych mohl router řídit pomocí mobilního telefonu (to mohu vlastně i teď), ale toho, co se ve SMART dá nastavit, je velmi málo, navíc se správa odehrává nepřímo, prostřednictvím serveru výrobce. Pro jinou kategorii uživatelů je to vše jistě výhoda, pro mě tragedie. Vrátil jsem se k původnímu FW a obnovil svá nastavení.
    Konfigurace je intuitivní, klikací. Bez pokročilejších nastavení je hotová za pár minut.

Po cca 2 letech používání jsem zásadně změnil názor i doporučení k nákupu:
    Linksys routery jsou pověstné hrubými bezpečnostními chybami ve starších verzích firmwaru (neautentizovaný přístup administrátora přes některé TCP porty) a jsou cílem hackerů, kteří si z nich budují sítě botnetů. Nový firmware, který jsem do routeru nahrál, má zase jiné masařky - slovo mouchy je nevýstižné.
    Následující hodnocení platí pro klasickou řadu FW, ne pro tzv. smart firmware, který sice umožňuje uživateli ovládat router z mobilního telefonu, ale činí nepřístupným celou řadu podstatných pokročilejších funkcí a tím dělá router pro mě nepoužitelný.
    V novém "klasickém" FW zcela chybí možnost ovládat router z Internetu přes WAN port, související položky zmizely z menu.
    Služba DHCP server je katastrofální, ignoruje ručně zadané hodnoty DNS serverů.
    Funkce pro IPv6 tunel má jediné nastavení - 6rd, které ještě nefunguje s bránou od mého poskytovatele zcela dobře, ostatní možnosti jako 6in4, 6to4 apod. chybí.
    Podpora Linksys, s níž jsem strávil delší čas chatováním, sice reaguje, ale praktický výsledek je nulový. Chyby ve firmwaru ji vůbec nezajímají a nehodlá je řešit, pokud je podle jejich názoru daný kus routeru po záruce. Je to pochopitelné z pohledu konkrétního případu reklamace, ale pro tisíce uživatelů po světě, kteří by rádi měli fungující firmware (a tedy i router) po delší dobu je to špatná zpráva. Jsem zklamán, síťové prvky v ceně několika tisíc korun si nekupuji na rok nebo dva, ale na dobu aspoň dvojnásobnou. Nezbývá než koupit nový router.
    Bez ohledu na jakkoliv dobré vlastnosti nových Linksys typových řad a výrobků je zkušenost s podporou výrobce v poslední podobě tím, co mě přimělo přehodnotit výběr. Linksys pro mě skončil. Ve firmwaru jsou chyby vždy a u všech výrobců, rozdíl je jen v tom, jestli je řeší nebo ne.

• Vzhled
    • Dual band
    • Guest mód
    • Možnost konfigurace po Internetu
    • Konfigurace pomocí aplikace pro chytré telefony
    • Aplikace pro konfiguraci routeru nabízí málo funkcí

Kladně hodnotím vzhled což byl hlavní důvod výběru.

• Výkon a dosah
    • Rychlost Wifi i při více klientech
    • Dualband 2.4+5GHz
    • 1Gbps switch
    • Možnost provozovat dvě nezávislé wifi (např pro hosty)
    • Snadnost nastavení
    • Možnosti nastavení prioritizace a rodičovské kontroly
    • Možnosti chytrého routeru
    • Možné nahrát alternativní firmware s pokročilými nastaveními
    • Design

Velmi kvalitní router s velmi dobrým dosahem, přesto že má interní antény tak subjektivně má lepší dosah než můj předchozí router s externími antény (TP-Link). Další předností je 1Gbps switch, což je vlastně i důvod proč jsem kupoval nový router. A další velmi užitečnou funkcí je možnost nastavit druhou wifi síť např pro hosty (kterým pak nemusíte říkat své heslo). Dobré jsou také možnosti nastavení prioritizace, kdy můžete upřednostit určitý typ stahování. A také možnost rodičovské kontroly (můžete např nastavit aby se dětem večer po 10h internet prostě vypnul, či se nedostaly na určité stránky).
    Dále má možnosti "chytrého" routeru, jako např vzdálený přístup do domácí sítě, či správa z mobilní aplikace, atp, ale to jsem zatím ještě nestihl vyzkoušet, recenzi pak případně ještě doplním ...

Rozhodně doporučuji.

• , zakoupeno v Alza.cz

• Velmi výkonný domácí router (nemá problém s větším počtem klientů)
    • Dobré pokrytí signálem WiFi (na běžný panelový byt plně postačující)
    • Provoz v pásmu 5Ghz