Jak vybrat access point a router?

Jak vybrat Access point a router?

Vyberte si správné zařízení pro stabilní a bezpečnou domácí síť a rozšiřte WiFi signál napříč svou domácností. Stačí vám router za 500 Kč, nebo bude potřeba robustnější řešení? Na jaké parametry WiFi routeru se zaměřit?

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Typy zařízení

Routery

Primární funkcí Routeru (směrovače) je propojit zařízení v privátní síti LAN. Díky tomu vidí internet připojená zařízení jako jedno, protože vystupují pod jednou IP adresou, ačkoliv jich k routeru je připojených několik.

Hlavní funkce routeru

  • Drátové nebo bezdrátové WiFi připojení
  • Obsahuje také konektory RJ-45 pro kabelové připojení koncových zařízení k síti
Zobrazit více

Na trhu je tak možné zakoupit i speciální routery, které se k internetu připojí přes LTE (samozřejmě je třeba mít aktivovanou SIM kartu daného operátora), a následně internet nabízí prostřednictvím ethernetových portů a bezdrátově přes WiFi. Pokud SIM karta v modemu není pevně vázána na místo použití (některé služby operátorů jsou tak nastavené), lze takový modem využívat doma a vzít ho s sebou třeba i na chatu či jiné místo. Některé LTE modemy mají dokonce vlastní baterii, takže mohou několik hodin fungovat i bez připojení k elektrické síti.

Routery

Router je často zaměňován za modem, přestože je mezi těmito dvěma zařízeními zásadní rozdíl. Zatímco router vytváří uzavřenou domácí síť, modem se stará o to, že je tato síť propojena s externí sítí, nejčastěji tedy internetem.

Access pointy

WiFi Access point (AP) vysílá signál pro bezdrátové připojení k síti. Především ve veřejných prostorech se používá bez routeru, každé zařízení tak přistupuje přímo k internetu a jeho identita není nijak skryta. Lze ho používat v kombinaci s routerem, kdy se zařízení přes bezdrátový signál připojují do vnitřní sítě a skrze router následně do vnější.

Výhody a nevýhody použití Access pointu

  • Rozšíření dosahu WiFi sítě

  • Umožní připojení teoreticky až stovkám zařízení

  • Nelze používat samostatně

  • Nelze jej přímo připojit k modemu

WiFi Access pointy

WiFi zesilovače a opakovače

Většinou jde o nenápadnou krabičku připojenou do zásuvky, která má schopnost vysílaná data přijímat a hned přeposílat dál, čímž se dosah WiFi signálu rozšiřuje. WiFi Repeater / Extender se hodí především ve větších prostorech, které hlavní zdroj signálu nedokáže kompletně vykrýt.

Výhody a nevýhody použití WiFi zesilovače

  • Rozšiřuje dosah bezdrátové sítě

  • Jednoduché nastavení

  • Dokáží pracovat také jako přístupový bod

  • Rychlost připojení se snižuje

WiFi zesilovače

Přestože druhů síťových prvků je více, jedno zařízení může kombinovat i několik funkcí. Dnes je v domácnosti běžné mít modem (nejčastěji jde o DSL, kabelový či LTE modem), který zároveň funguje jako router i WiFi access point, v případě rozsáhlejších prostor bývá doplněný o další access pointy či repeatery.

Parametry důležité pro výběr routeru a access pointu

Typ připojení

Při výběru routeru je důležitý typ připojení, který v domácnosti využíváte. Nejčastěji jsou to to připojení skrze služby místních poskytovatelů internetu, a to přes bezdrátový nebo optický internet. V takovém případě vám postačí klasický router.

Další obvyklou variantou je DSL/ADSL připojení, které využívá telefonní linky. Toto připojení vyžaduje použití samostatného ADSL nebo VDSL modemu, případně router se zabudovanou podporou ASDL/VDSL. To stejné platí i v případě internetu přes kabelovou televizi.

Posledním typem připojení je 4G LTE/5G, tedy připojení k internetu skrze mobilní síť telefonních operátorů. K jeho provozu je zapotřebí získat od operátora SIM kartu s mobilními daty a využít buď LTE modem, nebo router se SIM slotem a podporou tohoto připojení.

WiFi standard

Všechny dnes prodávané routery podporují standardy (či třídy) 802.11 b/g/a/n. Jednotlivá písmena představují teoretickou maximální přenosovou rychlost. Minimem na současném trhu je 802.11 n, jež teoreticky umožní dosáhnout až 600 Mbps. V ideálním případě ale sáhněte po standardu 802.11 ac, jež dokáže dosáhnout rychlosti až 1200 Mbps (někteří výrobci dokonce slibují až 3 Gbps) a funguje vždy v obou frekvenčních pásmech současně.

  • 802.11a (WiFi 1) – pásmo 2,4 GHz, rychlost 2 Mbps, dnes již nedostačující.
  • 802.11b (WiFi 2) – pásmo 2,4 GHz, rychlost přenosu cca 11 Mbps, vhodné pro občasné a nenáročné pro občasné použití.
  • 802.11g (WiFi 3) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, přenosová rychlost 54 Mbps, umožní prohlížet i náročnější stránky.
  • 802.11n (WiFi 4) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, teoretická rychlost 600 Mbps, reálná rychlost však běžně cca 150 Mbps.
  • 802.11ac (WiFi 5) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, nabízí více kanálů, vhodné pro hraní online her a streamování různých videí.
  • 802.11ax (WiFi 6) – nejnovější standard, pásma 2,4 GHz a 5 GHz, zabezpečení WPA3, mimořádná rychlost přenosu dat až 10 Gbps.

Frekvenční pásmo

Starší standard 2,4 GHz poskytuje pouze tři navzájem se nepřekrývající kanály, proto je někdy především v bytových domech potíž, protože se sítě navzájem ruší a to může ovlivňovat rychlost a stabilitu bezdrátového připojení. Pásmo 2,4 GHz se hodí spíše pro úkony s menším přenosem dat, jako jsou běžné brouzdání a komunikace. Nicméně některá zařízení (především starší typy) umí komunikovat pouze v pásmu 2,4 GHz, takže pokud je taková zařízení třeba připojit, je třeba zvolit řešení s podporou tohoto kanálu.

Pásmo 5 GHz má oproti pásmu 2,4 GHz výrazně vyšší přenosové rychlosti a až 23 kanálů, vzájemné rušení je tedy výrazně menší. Hodí se i pro náročné nasazení jako hraní online her či streamování videí ve vysoké kvalitě. Signál v pásmu 5 GHz se však hůře šíří přes stěny a jiné pevné překážky, mívá tedy menší dosah.

Nejlepším řešením pro stabilní připojení jsou tzv. dual-band routery vysílající v obou pásmech současně.

WiFi routery

Konektorová výbava

  • LAN konektory (Ethernet) slouží k připojení zařízení k routeru, k čemuž je nutný odpovídající síťový kabel. Jejich počet by měl odpovídat počtu zařízení, která chcete připojit kabelem. Kdyby počet nestačil, je možné dokoupit switch s dalšími ethernetovými konektory. Připojení kabelem je stabilnější a rychlejší než přes WiFi.
  • WAN konektor je určen k propojení routeru se zdrojem internetu, většinou tedy modemem. U kvalitnějších modelů lze nalézt také GLAN konektory s teoretickou přenosovou rychlostí až 1 Gbps. Některé routery mají gigabitové všechny konektory, což se hodí například pro připojení síťových disků či diskových polí (NAS), aby byl přenos dat uvnitř sítě co možná nejrychlejší.
  • USB konektor slouží například pro připojení tiskárny či externího disku, díky tomu mohou takto připojená zařízení následně snadno využívat všechna zařízení v síti.

Počet antén

Více antén sice příliš nezvýší dosah signálu, zajistí nicméně stabilnější a rychlejší připojení. Někdy se takové routery označují zkratkou MIMO. Existují i routery s integrovanou anténou, které oceníte, především když potřebujete šetřit místem a nevadí, že dosah signálu takového routeru je menší (v malém bytě ale dostatečný). Některé routery mají také možnost počet antén rozšířit, případně připojit externí WiFianténu (zpravidla výkonnější, a navíc je ji možné umístit na vhodnější místo).

Zobrazit více

U domácích zařízení jsou standardem všesměrové antény, nicméně existují speciální zařízení či samostatné antény, které jsou sektorové či směrové. Ty využívají většinou profesionálové pro budování bezdrátových spojů na vzdálenost několika kilometrů (směrové) či zajištění pokrytí větších ploch (sektorové) – například skladů.

Funkce a vlastnosti

U routeru by vás měla zajímat podpora IPv6 protokolu, který postupně nahrazuje zastarávající IPv4. Zjednodušeně protokol představuje rejstřík tzv. IP adres, jež se přidělují jednotlivým zařízením. V rámci IPv4 již adresy docházejí, proto se přechází právě na IPv6, které jich nabídne výrazně více.

Další užitečnou funkcí je podpora VPN protokolu, který vytváří privátní síť a dodatečně šifruje její internetový provoz. Firmy jej používají k tomu, aby zaměstnanci mohli vzdáleně přistupovat k interním systémům, hodit se ale může i tehdy, chcete-li vzdáleně přistupovat k vaší domácí síti.

Některé routery slouží i jako tiskový server, takže je možné do nich přes USB připojit tiskárnu a tu pak v síti sdílet. Méně častá, ale někdy užitečná je podpora USB modemu, kdy lze do USB zapojit například LTE modem (dongle) a LTE připojení k internetu lze pak sdílet v rámci sítě (stejně jako to dělají LTE modemy) – to se může hodit například při výpadku primárního připojení k internetu.

Někdy je vhodné brát ohled i na vzhled routeru – zejména tehdy, pokud víte, že jej budete umísťovat na viditelné místo. Kromě technicistně vypadajících krabiček s anténami totiž existují i poměrně nenápadná zařízení s integrovanými anténami, která lze připevnit třeba na strop.

WiFi routery

Cena

Pro domácnost, kde je připojených jen několik zařízení a jsou využívána především ke komunikaci a běžnému brouzdání po internetu, vystačí i jednoduchý router s cenou do tisíce korun. Pozor jen na dosah, který u levných routerů nebývá velký.

Jestliže je v domácnosti využívána například chytrá televize s možností streamovat filmy ve vysoké kvalitě, potažmo jsou kladeny vysoké nároky na stabilitu sítě (například u hráčů), poté se již poohlédněte po vybavenějším modelu s více anténami a podporou standardu 802.11 ac, kde se ceny pohybují už spíše kolem dvou až tří tisíc.

Spousta routerů nabízí velké množství funkcí, zde je třeba pečlivě zvážit, jaké funkce skutečně využijete, a podle toho vybírat. V nabídce jsou i zařízení s cenami pět a více tisíc, která nabízejí vysoké přenosové rychlosti a mnoho různých funkcí – zamyslete se nad tím, zda jejich možnosti skutečně dokážete využít.

Příslušenství routerům a access pointům

Síťové kabely

WiFi antény

Switche

Modemy

IP kamery

Nejčastější dotazy

Jaký je rozdíl mezi routerem a modemem?

Modem je zařízení, které moduluje internetový signál, tedy zajišťuje převod mezi analogovým a digitálním signálem. Pokud využíváte DSL/ADSL připojení, je to právě modem, který vás k internetu připojí.

Funkcí routeru je rozšířit dosah signálu a odesílat jej na ostatní zařízení v domácnosti (notebooku, chytré telefony apod.). Moderní zařízení mívají zabudovaný modem a obě funkce kombinují, do domácnosti tak stačí pouze jedno zařízení.

Jaké má router pokrytí/dosah?

Tento parametr a konkrétní hodnotu u produktů obvykle nenajdete. Dosah signálu totiž ovlivňuje mnoho faktorů. Je to například tloušťka a materiál stěn, členitost prostoru nebo rušení okolními sítěmi. Pokud chcete dosáhnou dostatečně silného pokrytí, doporučujeme zvolit router s podporou standardu 802.11ac nebo 802.11ax a větším počtem antén.

Jak mít spolehlivou a bezpečnou domácí síť?

Důležité je po nákupu routeru domácí síť řádně zabezpečit tak, aby nikdo cizí neměl přístup k datům, která skrze ni proudí. Základním krokem je změnit výchozí jméno WiFi sítě (v nastavení zpravidla označené zkratkou SSID), a to tak, aby neobsahovalo název výrobce routeru. Jméno sítě je možné i zcela skrýt. Změňte i přednastavené heslo, nezapomeňte ale na délku (alespoň 8 znaků) a výskyt číslic, ideálně i dalších znaků.

Nejbezpečnější možností šifrování bezdrátového signálu je WPA2-AES. Většina bezdrátových zařízení dnes také podporuje WPS (WiFi Protected Setup), kdy lze klienta (třeba telefon návštěvy) k síti připojit jednoduše bez nutnosti zadávání hesla pouhým stisknutím tlačítka na routeru.

Rozhodně je důležité změnit také přístupové údaje do nastavení routeru, nejčastěji totiž výchozím nastavením bývá admin/admin, což pro případného útočníka nepředstavuje žádný oříšek.

Pokročilou možností zabezpečení je filtr MAC adres, které jsou unikátní pro každé zařízení a s jejichž pomocí určíte, které se mohou do sítě připojit. V neposlední řadě nezapomínejte na občasnou kontrolu, zda neexistuje novější verze firmwaru pro vaše zařízení (některá už je umí kontrolovat a instalovat automaticky). Výrobci tak opravují některé chyby a zabezpečují svá zařízení před novými hrozbami.

Kam WiFi router umístit pro nejlepší možný dosah signálu?

Aby signál bezdrátové sítě dosáhl co nejdále, neměly by antény být přímo u zdi. Protože signál šíří kolmo, nasměrujte je vertikálně, u vícepatrového domu směřujte jednu vertikálně a druhou horizontálně. Jelikož router šíří signál rovnoměrně do všech směrů, snažte se jej situovat zhruba doprostřed objektu, který chcete mít signálem pokrytý. Pozor na narušování jinými zařízeními vysílajícími vlny, například bezdrátovými ovladači či mikrovlnkou. Od takových spotřebičů je třeba routeru dopřát odstup.

Existují různé aplikace do chytrých telefonů, které umožňují snadno zkontrolovat kvalitu signálu, takže si s nimi můžete snadno vyzkoušet, jak se signál mění třeba jen natočením antény či změnou umístění vysílače.

Jak zlepšit signál WiFi v domácnosti?

Pokud i přes splnění podmínek uvedených v předchozího bodu nebude signál dosahovat všude, můžete dokoupit zařízení zvané extender či repeater. Jednoduchá krabička signál dokáže zesílit, WiFi ovšem zpomalí, protože se datový tok rozdělí rovnoměrně mezi oba přístupové body.

Alternativou, která tento nedostatek nemá, je instalace dalšího access pointu. Ten ale musí být s výchozím routerem propojen LAN kabelem, i když existují i verze se dvěma rádii, takže jedno slouží k připojení ke zdroji internetu (routeru či jinému AP) a druhé k šíření signálu. Variantou jsou také tzv. MESH routery, kdy se zpravidla koupí celá sestava skládající se ze základního routeru a doplňkových zařízení, jež zajistí rozšíření signálu ve větších objektech. Stačí tak nastavit pouze základní jednotku a rozmístit doplňující zařízení.

Co je MESH systém?

Jedná se o několik samostatných síťových prvků, které zajišťují pokrytí větších ploch. Základem MESH sítě je router, který je propojen klasicky kabelem a je bezdrátově spojený s dalšími volně rozmístěnými prvky, jenž signál přijímají a dále ho rozšiřují. Po celém prostoru MESH systém vytváří jednu WiFi síť, přičemž zařízení se mezi nejbližšími přístupovými body automaticky přepínají. MESH systém má svůj smysl především ve velkých několikapatrových domech.